Náš príbeh

Niektoré veci sa jednoducho dejú. Našu kapelu sme nezaložili plánovane, ani z dlhodobého priateľstva ani na základe výberového konania. V lete 2004 sa traja z našich zakladajúcich členov Andy, Janči a Daniel stretli na dvojtýždňovom workshope afrického bubnovania na hrade Veveří pri Brne...

Niektoré veci sa jednoducho dejú. Našu kapelu sme nezaložili plánovane, ani z dlhodobého priateľstva ani na základe výberového konania. V lete 2004 sa traja z našich zakladajúcich členov Andy, Janči a Daniel stretli na dvojtýždňovom workshope afrického bubnovania na hrade Veveří pri Brne...

Predtým sme sa nepoznali, na workshop sme prišli samostatne s cieľom zlepšiť sa v bubnovaní. Na mieste sme však pochopili, že tento workshop predstavuje nový level bubnovania a poznania. Workshop viedol Broňa Pavlíček, frontman brnenského zoskupenia Tubabu a druhým lektorom bol Igor Holka z Nitry, ktorý už vtedy viedol skupinu hrajúcu západoafrické rytmy Afro Campana.

Broňa a Igor nám na tomto workshope ukázali ako sa naozaj hrá na bubon djembe a basové bubny (nám dovtedy neznáme) a my sme tak prvýkrát mohli vidieť a zažiť ako hrá plnokrvná djembe a dundun kapela. Po skončení workshopu sme sa Andy, Janči a Daniel stretli znova, a keďže sme všetci traja vtedy žili v Bratislave, videli sme potenciál hrávať spolu pravidelne.

Andy zohnal našu prvú skúšobňu (DK Zrkadlový háj), kde sme si bubny museli vždy pracne priniesť aj odniesť. Cez Andyho čoskoro prišli do kapely ďalší dvaja kľúčoví členovia, ktorí tvoria základ Jamadanu dodnes: Matúš a Sisa.  

Čo so založenou kapelou?

Piati bubeníci sme sa teda začali stretávať v DK Zrkadlový háj a naše zoskupenie sme pomenovali JAMADAN. Začali sme nacvičovať rytmy, ktoré sme si doniesli z workshopu Veveří, zohnali prvé provizórne basové bubny a dvakrát do týždňa sme trénovali. Umeleckým vedúcim a menežérom bol Andy a v roku 2005 sme odohrali prvé koncerty.

Ako to dopadlo?

Postupne sme pridávali nové nástroje a začali myslieť aj na náš koncertný výzor, zložitejšie aranžmány a pódiovú show. Keď sme usúdili, že na to máme, začali sme bubny aj vyučovať. Do portfólia sme pridali aj zábavné aktivity s bubnami - teambuildingy či akcie pre deti.

Zažili sme aj experimentálne obdobia - spolupracovali sme so saxofonistom Bercom Vitázkom, do repertoáru zapájali autorské piesne Zbyňa Džadoňa, nášho vtedajšieho člena a nebránili sme sa ani úletom: behali sme okolo bubnov, hrali vo zváračských okuliaroch, používali rekvizity komiksových bubliniek, rapovali, bubnovali na plechovky od chipsov, hrali na streche auta, atď.

Čas plynul a zrazu sme oslavovali 10 rokov kapely v bratislavskom klube Batelier, kde ako hosť vystúpil náš prvý učiteľ Broňa Pavlíček vo formácii Tubabu Duo. Netrvalo dlho a na Jamadan torte sme sfukovali 15 sviečok na narodeninovom koncerte v roku 2019 s podporou hosťujúcej megakapely Tam Tam D'Afrique Junior zo Senegalu.

Neustále naberáme inšpiráciu na rôznych workshopoch, Daniel napríklad v roku 2016 strávil 5 týždňov v Guinei u majstra Bolokadu Condé (viac o jeho ceste do Afriky sa dočítate po kliknutí na tento odkaz).. Kapela dodnes skúša dvakrát do týždňa tak ako od začiatkov v roku 2004.

A čo ďalej? Pokračovať, zabávať ľudí a byť umelecky slobodní ako doteraz. Sme ako rodina, tak ako každá správna rokmi overená kapela. Z niektorých z nás sa stali priatelia na celý život a dvaja členovia, Daniel a Sisa, sú od roku 2017 manželmi.

Učitelia

Nikdy nezabúdame odkiaľ sme došli a kde sú naše korene. Dnes zahráme profesionálny koncert a kvalifikovane vyučujeme africký jazyk na bubnoch. Ale náš rešpekt a vďaka bude navždy patriť našim učiteľom, majstrom, ktorí nám odovzdali to najlepšie a v mnohom aj vydláždili cestu.

Špeciálne miesto patrí Broňovi Pavlíčkovi, lídrovi brnenskej kapely Tubabu. Na jeho workshope sme sa ako kapela spoznali a je to človek, ktorého rytmy a vplyv v našom repertoári asi najviac vidieť. Broňa má legendárny a nenapodobiteĺný štýl frázovania a na jeho tyždenné workshopy chodíme bez jedinej prestávky každé leto od roku 2004. Nikdy nezabúdame odkiaľ sme došli a kde sú naše korene.

Jedným dychom spomíname aj Igora Holku. Igor pôsobí v Nitre ako perkusionista a líder skupiny Campana Batucada a v slovenských pomeroch zadefinoval eventovú kategóriu “ bubnová show.” Igor nám ako prvý Slovák odovzdával svoje vedomosti o africkej muzike a podporuje nás dodnes.

A potom sú tu africkí učitelia - základy afrického jazyka nám dal Thierry Ebam pôsobiaci v Bratislave a najvýraznejšie Bolokada Condé, ktorého bol Daniel navštíviť priamo v Afrike, ďalej Assane Fall, perkusionista zo Senegalu, ktorý nás naučil ako hrať na bubny sabar. Na workshopoch sme sa učili od afrických majstrov ako sú: Mansa Camio, Mamady Keita, Drissa Koné, Thomas Guei, Ibrahima Condé, Mohamed Masta Bangoura, Mohamed Bangouraké Bangoura, Koungbana Condé, Tonton Sylla, Dartagnan Camara, Dussou Touré, Babel Thian, Amadou Fola a mnohí ďalší.

Členovia kapely

Bývalí členovia

Jadro štyroch zakladajúcich členov: Daniel, Matúš, Sisa a Janči zostalo dodnes. Ostatní členovia prišli,odišli, zostali. Z tých, ktorí u nás pobudli dlhšie, treba jednoznačne spomenúť Andyho Strnáda, ktorý stál pri zrode kapely a bol jej prvým lídrom a menežerom. Krásne muzikantské chvíle sme zažívali so Zbyňom Džadoňom, ktorý k nám priniesol melódiu, spev, basgitaru a veľa hudobných nápadov. Miesto v Jamadan srdci bude navždy patriť Stele Bobríkovej - Stela ku nám došla ako úplný začiatočník a nehudobník a za 10 rokov v kapele sa z nej stala skvelá hráčka na dunduny a bubeníčka s úžasným talentom. Hrávali s nami aj Martin Balaj, Patrik Kridla, Jožko Gorel, Mišo Bránik a Matúš Fila.