Na workshope s Thomasom Guei

Autor:
Daniel Makovický
20.11.2022
Musíme sa neustále vzdelávať a radi navštevujeme workshopy afrických majstrov. V dňoch 14.10.-16.10. zavítal jeden z nich do Prahy Thomas Guei z Pobrežia slonoviny. Thomas je jeden z najlepších djembefolas svojej generácie a preto boli očakávania na maxime.

Thomas Guei prišiel do Prahy na pozvanie Tomáša Mareka, skvelého bubeníka, organizátora, ktorý ponúka svoje služby pod značkou Djembe Mafia. V minulosti som už na jednom tomto workshope bol a Thomasa som si pamätal ako prísneho učiteľa, ktorý vám nič nedaruje zadarmo. Workshop mal 3 úrovne - začiatočníci, pokročilí a superpokročilí. Nemám rád keď mi niečo unikne, a tak som sa prihlásil na všetky tri.

Ako každý správny učiteľ, Thomas vie svoje učenie prispôsobiť úrovni žiakov. Preto ma bavilo sledovať jeho správanie na všetkých 3 leveloch workshopu. K začiatočníkom bol milý a trpezlivý, ale aj tu dbal na detaily a muzika musela znieť tak ako mala. Dával dôraz na spievanie si rytmu - keď to viete zaspievať, viete to aj zahrať. Nikto sa neflákal a všetci spievali a naozaj to potom išlo ľahšie.

Pokročilých si Thomas vychutnával. Tam už musel byť každý tón na správnom mieste a tempo výuky bolo rýchlejšie. Keď ste pokročilí, musíte mať aj lepšiu pamäť, lebo Thomas si stále overoval či si pamätáme a hecoval nás. Najradšej to robí na druhý deň keď sa pýta, čo sme si zapamätali z predchádzajúcej lekcie. Oplatí sa si ten rytmus aspoň 5 minút pred lekciou pozrieť - potešíte svojho učiteľa. Naopak, keď si nikto nič nepamätá, môže sa stať, že učiteľ odmietne ísť ďalej, lebo načo, keď žiaci stále nemajú základ.

Superpokročilí, to už je iný level. Tu sa jednoducho hrá v rýchlom študijnom tempe. Thomas je z Pobrežia slonoviny a často učí rytmy práve odtiaľ. Toto je ďalšia pridaná hodnota jeho workshopov - Cote d´ Ivoire má úplne iný hudobný jazyk a rytmy a preto keď ich hráte, je to niekedy ako keď sa učíte anglicky a zrazu vám učiteľ povie frázu s úplne inou výslovnosťou akoby to angličtina ani nebola. Je to úžasný pocit, lebo sa pred vami otvára nový rytmický svet. Výsledkom je, že aj v JAMADANe už dlhodobejšie hráme rytmy aj z Pobrežia slonoviny.

V sobotu večer sa na konci workshopu uskutočnil aj koncert - pražská all star kapela Barati Squad featuring Thomas Guei. Tu sa už nedá moc veľa písať, lebo Thomasove nadzvukové hranie na djembe, dunduny alebo krin plus pevný rytmický základ od Barati Squad nám pripravili famózny zážitok. Na záver sa tancovalo a domáce tanečnice boli úžasné - zážitok ako v Afrike. V jednom rytme som si s kapelou zahral aj ja.

Workshop Thomasa Guei odporúčam úplne každému. Nie je časté, že Afričania učia v našich končinách, preto nikdy neváham a túto skúsenosť si nenechám ujsť.

Kurzy a workshopy

Naučte sa s nami bubnovať

Každý štvrtok medzi 18:00-19:30

Pravidelný kurz djembe

Bratislava

Najbližšie akcie

Tu nás môžete najbližšie vidieť

3.2.2024

Kaštieľ Moravany - bubnová show

Kaštieľ Moravany

3.2.2024

Workshop bubnovania - rytmus Moiko

Bratislava-Raća

24.2.2024

Orientálna noc Žena v čase

Bratislava
DK Ružinov

25.2.2024

Workshop bubnovania v Čajovni Surya

Galanta
Čajovňa Surya, Bratislava
Zatiaľ žiadne nadchádzajce predstavenia

Náš príbeh

Začalo to v roku 2004 a tu sa dozviete ako sa Slováci dostali k africkým bubnom a založili si kapelu, ktorá im zmenila život.